A fényszennyezés sokak számára még ismeretlen fogalom. Tudományosan viszont már rég kimutatott tény.
A technika fejlődédével egyre több kivilágított város, település található a Földön. Ez növeli az emberek biztonságérzetét, és szükséges a közlekedés szempontjából is.
A mesterséges fényforrások által egyik legjobban veszélyeztetve vannak a rovarok. Ők a mozgásuk irányításához a Hold pozícióját veszik alapul. Sokan közülük a fényforrásokat navigációs pontnak tekintik, így áldozatul esnek a fényszóróknak és lámpatesteknek. A szentjánosbogarak száma drasztikusan lecsökkent, mert a világító nőstények fényénél már egy kis kerti lámpa fénye is erősebb, így a hímek inkább azzal próbálnak párzani.
A madarak szintén veszélyeztetve vannak. Természetes viszonyok között általában csak nappal hallhatóak a madarak, éjszaka pedig pihennek. A mesterséges világítás miatt viszont felborul a madarak életrendje. Vannak olyan fajok amelyek jól alkalmazkodnak, de a legtöbbjük nem. Náluk lecsökken a pihenési idő, így stresszesebbek, agresszívabbak lesznek, és drasztikusan lecsökken az életkoruk. Sokan közülük pedig azért vesztik életüket, mert a fények megtévesztik őket, és magas épületeknek ütköznek. A szennyezés módosíthatja az állatok vándorlási irányát, a szaporodó terület helyének biztonságos kiválasztását is.
Néhány évvel ezelőtt tömegesen pusztultak el a floridai teknős bébik, mert a tojásból kikelve a vízfelszínen tükröződő holdfény helyett a parti szállodák jóval erősebb neonfényei irányába kezdtek vándorolni. A floridai teknősöket ma már óvják, de szinte naponta újabb állatfajok kerülnek veszélybe.
A.
Még nem érkezett hozzászólás a bejegyzéshez!